Stavba domu svépomocí
Stavba svépomocí se jeví v dnešní době při vysoké ceně pozemků jako nejlevnější forma pořízení vlastního bydlení. Při této variantě musíte mít ale alespoň základní odborné znalosti, případně si k aktivní spolupráci přizvat odborníka. Za každou stavbu podle stavebního zákona navíc musí odpovídat odborně způsobilá osoba. Zvolením této varianty musíte počítat s následujícími riziky:
Časové – nikdy přesně nebudete vědět, kdy přesně bude stavba dokončena. Většinou jste zcela závislí na časových možnostech jednotlivých subdodavatelů a ti k Vám, jakožto k malé zakázce nejsou nijak zvláště zodpovědní. Paradoxně se Vám může stát, že máte připravenou již firmu, která má nastoupit, až po dokončení předchozí a ta ještě do té doby vůbec nenastoupila.
Záruční – nemáte záruky za kompletní dílo, vždy jen za jeho součásti, dle jednotlivých subdodavatelů. Zde například hrozí i zánik těchto malých firem, či živnostníků. Pojištění díla je většinou ve Vaší režii. Pozor na připojištění za krádeže, kde výše pojistné částky většinou bývá ve smlouvách pojišťoven velice nízká. Při krádeži například kotle ÚT za desítky tisíc korun pak bývají poškození překvapeni výší uhrazené náhrady od pojišťovny.
Pozor si však musíte dát nejen na přípravu a subdodavatele, ale i na jednotlivé fáze realizace až po kolaudaci viz rubrika: Na co si dát pozor při …>>>.
Dále doporučujeme zvážit výhody realizace stavby v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu