Na co si dát pozor při výběru dveří ...
Při výběru dveří je nutné posuzovat nejen design, ale i vlastnosti a kvalitu provedení. U vchodových dveří se vychází z požadavku na umístění. Jde-li o vchodové dveře do bytu v bytovém domě jsou hlavními požadavky bezpečnost, požární odolnost a zvuková neprůzvučnost. V případě, jedná-li se o vchod do bytu, domu z otevřené pavlače, venkovního prostoru či jiného nevytápěného prostoru vzniká ještě požadavek na tepelně-izolační vlastnosti. V některých případech umístění, mohou být dveře vystaveny přímému slunci, resp. UV záření. V těchto případech je nutné, aby všechny součásti dveří byly odolné tomuto záření. Požadované vlastnosti musí splňovat dveře jako celek tzn. zárubeň, křídlo i kování, a to zejména pokud se jedná o požární odolnost. Většina požadovaných vlastností by měla být prokázána certifikátem při dodání, u atypických výrobků by mělo být součástí dodávky expertní posouzení.
U interiérových dveří se opět vychází z požadavku na umístění. I v interiéru jsou pozice, kde je požadavek na požární odolnost, zvukovou neprůzvučnost (do ložnic) nebo na tepelně-izolační vlastnosti tzn. klima dveře (do nevytápěných prostor, bazénů apod.) Z designového či prostorového požadavku je možné klasické otevíravé dveře nahradit posuvnými či skládacími. V restauracích do kuchyně se navrhují dveře kyvné s průhledovým okénkem, moderní variantou jsou posuvné dveře na senzor. Mezi vzájemně nerušícími prostory je zejména z hlediska šíření denního světla vhodné použít různé velikosti skleněných výplní. Do privátních prostor, zejména u vstupů do ložnic je v minulosti často používané prosklení, nevhodné.
V historii nejpoužívanějším materiálem byl lakovaný či mořený povrch masivního dřeva. V současnosti ve většině případů bylo dřevo nahrazeno odlehčenou sendvičovou konstrukcí opatřenou dýhou, folií, laminátem nebo různými typy laků. Kvalita, vlastnosti, možnost použití a životnost dveří je závislá na složení jednotlivých vrstev. Jako výplň se nejvíce používají ekonomické papírové voštiny, odlehčená nebo plná DT deska. Nejpoužívanějšími povrchy jsou cenově výhodné fólie a na dotek příjemné dýhy vyráběné nejen z klasických, ale i s exotických dřevin. Moderní laminátové povrchy (CPL-střednětlaký laminát s tl. 0.2mm) se vyrábí v řadě dekorů s plastickou strukturou, která imituje klasický dýhový vzhled. Její výhodou je použití v domácnostech s dětmi nebo domácími mazlíčky, barevná stálost a snadnější údržba. Vysokotlaký laminát HPL se pak používá do extrémně namáhaných prostor. Při výrobě historických replik se nejčastěji používají dřevovláknité desky MDF, které vynikají svou snadnou opracovatelností.
Nejčastější provedení zárubně v současnosti je tzv. obložková zárubeň, která se dobře přizpůsobí danému otvoru v konstrukci. V případě vetší tloušťky zdí je možné vybrat z provedení obložky přes celou tloušťku zdi nebo zvolit tzv. ozub, kdy obložka zůstává standardní tl. cca 150mm jako v příčkách a otvor ve zdi je rozšířen o velikost obložkové zárubně. V případě nosných zdí je nutné toto řešit při návrhu překladů tak, aby nemusela být na úkor statiky zmenšena průchozí šířka dveří. Jelikož výroba dveří s obložkovou zárubní je většinou zakázková, je nutné při zaměření mít realizován případně určen typ obkladu, aby po obložení stěny vyrobená obložka dokázala překrýt obkladem zvýšenou tloušťku otvoru. Speciálním řešením obložkové zárubně může být např. zárubeň se skrytými panty, kdy při zavřených dveřích je v jedné linii křídlo i obložka.
Moderním řešením jsou v současné době tzv. „skryté“ zárubně. Jedná se o atypickou kci, kdy je zárubeň zapuštěna při stavbě do konstrukce stěny (nejčastěji SDK) a vlastní křídlo dveří je pak zalícované se stěnou. Jelikož viditelná zůstává pouze tenká linka a kování, mohou dveře díky variantám povrchové úpravy se stěnou splynout. Současně lze přizpůsobit i výšku tak, aby dveře lícovali i se stropem.
V případě použití ocelové zárubně se musí vždy přizpůsobit otvor, u příček se většinou zárubeň vkládá do stěny současně při její realizaci. Dokonalým dojmem působí například v příčkách, kdy tloušťka ocelové zárubně odpovídá tloušťce příčky s omítkou případně obkladem. Pro moderní interiéry se v současnosti vyrábí ostrohranné varianty zárubní s rektifikovatelnými závěsy a integrovaným těsněním.
Ve specifikaci dveří podle jejich umístění je vždy nutné doplnit specifikaci kování případně dalšího příslušenství. Dnes již standardně je většina modelů kování vyráběna typu klika/koule, klika/klika se štítkem pro dozické nebo cylindrické - FAB vložky. Pro hygienické prostory – koupelny a WC jsou k dispozici tzv. WC zámky. U závěsů nebo-li pantů je vhodné v případě požadavku na design přizpůsobit materiál nebo barvu zvolenému kování.
Při výrobě replik historických dveří je dobré původní řešení zadlabávacích závěsů nahradit novými rektifikovatelnými panty, na které následně osadit dekorační kryt dle historického závěsu. V některých případech je u dveří požadavek na samozavírač – brano. Typy samozavíračů se liší dle úhlu otevření a dalších specifických požadavků dle konkrétního umístění. Pří výrobě atypických dveří nebo při předem daném požadavku je možné samozavírač umístit i do křídla dveří či do podlahy tak, aby na dveřích nebyl viditelný rozdíl oproti klasickým dveřím bez samozavírače.