Dobrý den, můžete mi poradit, jaká je ideální tloušťka vzduchové mezery v šikmé střeše RD?
Diskuzní fórum a poradna
———
Záleží na více faktorech, jako je sklon střechy, možnosti umístnění nasávacích a výdechový otvorů, délka krokví apod. To vše najdete v tabulkách normy ČSN 731901. Tloušťka mezery je pak konstrukčně dána velikostí kontralatí, resp. jejich výškou po seschnutí. I když je v normě uvedeno, že v případě kvalitnějšího zateplení objektu se má tloušťka zvětšovat a to i u klasické střechy až na 100mm, lze za optimální tloušťku stále považovat 40-50mm. Nikdo totiž neví, jestli větší tloušťka u klasických sklonů nemůže způsobit nějaké jiné problémy, např. díky turbolenci. Nejpoužívanějším rozměrem kontralatí je v současné době 40x60mm, tedy mezera po seschnutí 35-40mm. Bylo by ale vhodné u nově navrhovaných staveb standardních rozměrů a sklonů používat alespoň latě o rozměru 50x50mm a DHV pod latěmi navrhovat s těsnými spoji a kontralatě podlepovat systémovými těsnícími páskami. S pozdravem Vaše redakce.
———
Doporučili by jste nám spíše byt s předzahrádkou nebo terasou?
———
Výhodou zahrádky může být možný přístup z ulice, možnost zahradničení, přímé vlastnictví nebo případná zastavěnost zahradními stavbami. Nevýhodu bývají problémy se zloději nebo sousedy bydlící nad Vámi, kteří si mohou stěžovat na hluk nebo naopak vše nepotřebné shazovat dolů na Váš pozemek.
Na terase by jste měli mít větší klid a soukromí, případně výhled, pokud vedle nestojí nebo se naplánuje vyšší dům(před koupí je toto dobré ověřit). Naopak terasa v rozdělení domu na jednotky většinou jako střecha patřit všech. Terasa může mít omezené využití z hlediska architektonického vzhledu domu (bez možnosti zasklení, pergoly apod). Současně je nutné upozornit, že s terasami bývají technické problémy z hlediska zatékání a je třeba zajistit pravidelnou technickou kontrolu a údržbu. S pozdravem Vaše redakce
———
Na chatě si mi na dřevěném stropě objevila houba, podle všech indicií to je dřevomorka. Je tedy situace katastrofální, jak se všude píše?
———
Pokud se opravdu jedná o dřevomorku, není dobré situaci podceňovat a je nutné jí ihned začít řešit. Většinou totiž, když se objeví plodnice, je práce pro houbu na dostupném dřevě již dokončena a poohlíží se po dalším zdravém. Jelikož se jedná o častý dotaz, věnovali jsme tomuto tématu celý článek v oddíle Na co si dát pozor při rekonstrukcích - sanace dřevěných kcí. S pozdravem Vaše redakce.
———
Při realizaci jsme v projektu našli chybu. Jednalo se o zapomenuté zakreslení komína. S touto chybou jsou nyní spojené vícenáklady. Kdo by měl nést zodpovědnost za tuto chybu?
———
Chyba tedy vznikla při zaměření stávajícího stavu, tedy u geodeta nebo přímo projektanta. V tomto případě jde o chybu zjevnou, na kterou měl objednatel projektu nebo následně dodavatel upozornit a měl tak učinit do 60 dnů od předání. Dle smlouvy pak více náklady skutečně vynaložené nese investor, v případě ceny na zakázku dodavatel, který si před zahájením stavby měl stávající stav pečlivě porovnat ze skutečností. S pozdravem Vaše redakce
———
Dobrý den,
na Vašich stránkách jsem narazila na údaj o vzduchové neprůzvučnosti ŽB stěny tl. 200mm. Píšete, že neprůzvučnost této stěny je rovna 60dB. Je tato hodnota něčím podložená - výpočtem, případně technickým listem? Děkuji.
———
Tento údaj je uveden pro představu rozdílu u jednotlivých materiálů. Přesný výpočet laboratorní neprůzvučnosti jednoduchých stavebních prvků se provádí podle ČSN EN 12354-1, přílohy B. K hodnotám se dále dopočítávají různé korekce dle požadavku normy (tedy v tomto případě 59dB -2; -6). S pozdravem Vaše redakce.