Dobrý den, na chatě máme problémy s množstvím dešťové vody tekoucí s dešťových svodů na pozemek. Instalatér mi doporučuje napojit svody na kanalizaci vedoucí do septiku, prý se do alespoň propláchne, za septikem máme vytvořenou vsakovací jámu. Je to vhodné?
Diskuzní fórum a poradna
———
Toto řešení nedoporučujeme, zvláště na chatě, kde je více dešťové vody než splašků. Septik pracuje na principu biologického rozkladu a v případě velkého přísunu vody nebude funkční a při přívalových deštích bude docházet k vyplavování a zanesení vsakovací jámy fekáliemi. Rozumnější by bylo napojit svody na kanalizaci, ale až za septikem. S pozdravem, Vaše redakce
———
Dobrý den,
Zedníci mi předali nově obloženou koupelnu, ve které je zazděná vana. Mezi vanou a obkladem je spára vyplněná spárovací hmotou jako obklad, je to správně?
———
Určitě ne, i když je vana „obezděná“ vždy dochází vlivem rozdílu materiálů, teplot a zatěžování k nepatrným pohybům, které dokáží vyrovnat pouze pružné materiály, v tomto případě sanitární silikony, které se vyrábějí ve většině odstínů spárovacích hmot. Časem vzniklé trhlinky ve spárovací hmotě způsobí zatékání vody pod vanu, vznik plísní a vlhkostní namáhání konstrukcí pod vanou. S pozdravem, Vaše redakce
———
Dobrý den, máme přízemní RD, kde střechu tvoří dřevěné vazníky, na kterých je zavěšen SDK podhled s tepelnou izolací. Chtěli bychom přistavět na dům patro. Stavební firma tvrdí, že nástavbu provede tak, že můžeme v průběhu stavby žít v domě, jelikož zůstane funkční a neporušený interiér, krytý stávajícím podhledem. Bude to možné?
———
Těžko říci, bylo by to určitě příjemné. Celá akce ale bude pravděpodobně velice finančně a profesně náročná. Jedná se např. p vybudování provizorní střechy nad budoucí výškou stavby a v celé ploše domu. Dále bude velice náročné zajistit při demontáži vazníků provizorní vynesení, případně podepření stávajícího podhledu. V neposlední řadě bude nutné eliminovat nebezpečí proražení podhledu např. při demontáži vazníků nebo montáži nového stropu.
S pozdravem, Vaše redakce.
———
Když mám koeficient podlažních ploch 0,8, koeficiet zeleně 0,35, koeficient zastavěné plochy 0,4 a pozemek 1000m2, kolik mohu zastavět?
———
Na pozemku můžete tedy zastavět 400m2, 350m2 zeleň, zbývající část jsou většinou zpevněné plochy 250m2.
Koeficient podlažních ploch znamená buď 400m2 hrubé plochy patra budovy, ale jen 2 NP tj. 2x400/1000=0,8 nebo 100m2 hrubé plochy patra, ale už v 8 NP.
S pozdravem, Vaše redakce.
———
Lze změnit směr otevírání dveří do bytu v panelovém domě při rekonstrukci a otevítrat je ven? Když ano, za jakých podmínek. Děkuji
———
Otevírání dveří ven z bytu není vyloučeno v případě, že není omezen průchod (únik) na veřejném prostoru, zejména schodišti v bytovém domě. Problematiku odstupu dveří řeší norma na schodiště a šířku únikové cesty řeší příslušné požární normy (bytové domy, změna staveb atd.) resp. příslušná TZPO. Otevírání ven však přináší i řadu nepraktičností, jako je např. nedokonalá těsnost a omezené možnosti řešení zabezpečení vstupních dveří do bytu.
S pozdravem, Vaše redakce