Diskuzní fórum a poradna

Datum 01.07.2012

Vložil Jarda B.

Titulek Plíseň pod podlahou

Odpovědět

Dobrý den, mám problém při odkrytí plovoucí podlahy jsem zjistil plošnou plíseň. Jde o podlahu v pokoji nad sklepem. Může to být špatnou skladbou?

Datum 01.07.2012

Vložil Redakce

Titulek Re: Plíseň pod podlahou

Odpovědět

Zcela určitě, rozdíly teplot totiž způsobují ve skladbě kondenzaci a ta následně přejde v plíseň. Současně moderní plovoucí podlahy nejsou dostatečně difúzní a tudíž prostupující pára se může pod nimi zachytit a vytvořit tak plíseň. Skladba musí tudíž obsahovat vrstvu dostatečné tepelné izolace a v případě vlhkosti sklepa i parozábranu. S pozdravem, Vaše redakce.

Datum 28.06.2012

Vložil Radek Dvořák

Titulek svod dešťové vody

Odpovědět

Jak mám postupovat když mi od souseda teče voda ze střechy na múj pozemek.Soused tvrdí že tam nikdy okap nebyl a dávat ho tam nemusí.Z důvodu že já si mám tuto vodu dát kam chci a sám to udělat že to tak bylo před cca 40 lety.Nehledě že soused jak teče voda po stěně tak i on sám má hodně mokrou zeď a omítka padá na můj pozemek.Stavební úřad to nechce řešit.Děkuji

Datum 28.06.2012

Vložil Redakce

Titulek Re: svod dešťové vody

Odpovědět

Jedná se o častý problém, který se většinou při neochotě zúčastněných řeší zdlouhavě v občansko správních sporech. Proto doporučujeme nejprve přesně vytýčit katastrální hranice pro upřesnění rozsahu ovlivněni Vašeho pozemku. Následně je třeba písemně upozornit souseda s požadavkem na odstranění zjištěných problému. Pro tyto práce mu ale musíte umožnit a popsat přístup na svůj pozemek. Až po provedení těchto úkonů a jeho odmítavé nebo žádné reakci se můžete obrátit o pomoc s řešením na stavební úřad, případně právníka. S pozdravem, Vaše redakce.

Datum 28.06.2012

Vložil Michal

Titulek Re: Re: svod dešťové vody

Odpovědět

Prakticky při jeho neochotě a pro Váš klid, bych doporučoval místo okapu, který by znamenal zásah do jeho vlastnictví, vybudovat podél objektu drenážní chodníček z kačírku, případně žlab z betonových korýtek zakončený např. vsakovací jámou. Opadanou omítku čas od času uklidit a případnou ošklivou zeď zakrýt dřevěným roštěm s popínavkami nebo bambusovou rohoží.

Datum 24.06.2012

Vložil Laďa

Titulek Protiradonová izolace

Odpovědět

Ještě dotaz, mohu použít jako protiradonovou izolaci na základovou desku Bitagit s hliníkovou vložkou?

Datum 24.06.2012

Vložil Redakce

Titulek Re: Protiradonová izolace

Odpovědět

Podle ČSN 73 0601- Ochrana staveb proti radonu z podloží, nesmí být použity jako jediný materiál protiradonové izolace asfaltové pásy s kovovými výztužnými vložkami. Proto doporučujeme použít v jedné vrstvě asfaltové pásy vyztužené skleněnou tkaninou, případně fólie. Každý výrobce má pro konkrétní požadavky příslušný typ. Např. k Bitagitu 40 AL mineral radon, by byla odpovídající náhrada např. Sklodek 40 special mineral. Návrh konkrétního typu příp. skladby ale vždy závisí na radonovém indexu a působení spodní vody. S pozdravem, Vaše redakce.

Datum 08.06.2012

Vložil Vašek

Titulek Nerovná omítka

Odpovědět

Při předání bytu jsem zjistil, že jsou místy nerovné omítky. Mám nárok na opravu nebo slevu?

Datum 08.06.2012

Vložil Redakce

Titulek Re: Nerovná omítka

Odpovědět

Jde o estetickou závadu, která sice nebrání užívání, ale její oprava omezí Váš budoucí provoz. Proto je nutné na ní co nejdříve upozornit (nejlépe písemně). V první řadě doporučujeme se s dodavatelem nejprve domluvit na nápravě „po dobrém“. Estetické závady se totiž špatně vyjadřují penězi a ani znalecký posudek v případně soudní náhrady škody nemusí být pro Vás východiskem. Vždy může být dodavatelem objednán posudek oponentní, který bude náhradu škody snižovat a soud nebude moci kvalifikovaně a hlavně v čas rozhodnout. S pozdravem, Vaše redakce.

Datum 06.06.2012

Vložil Laďa

Titulek Tloušťka základové desky

Odpovědět

Jakou by jste doporučovali tloušťku základové desky nad základovými pasy?